Sezaryen Doğum

Normal vajinal yolla doğumun mümkün olmadığı durumlarda veya gebenin direkt tercihi doğrultusunda başvurulan, cerrahi yolla yapılan alternatif doğum yöntemidir. Tüm doğumların yaklaşık %25-30’u sezaryen şeklinde olmaktadır. Kamu hastanelerinde bu oran %20-25 civarında iken, özel hastanelerde bu oran %50’lere çıkmaktadır. Son yıllarda anestezi tekniklerinin gelişmesi, enfeksiyonlarla mücadelede başarılı ilaçların geliştirilmesi, ameliyat sonrası kullanılan ağrı kesicilerin güçlendirilmesi ve ameliyat sonrası bakım kalitesinin yükseltilmesi gibi nedenlerle her cerrahi operasyonda olduğu gibi sezaryen doğum ile ameliyatlar korkulu rüya olmaktan çıkmıştır. Dolayısı ile özellikle yüksek riskli gebeliklerde ilk tercih edilen doğum şekli haline gelmiş ve özellikle doğumda bebek ölüm oranları azaltılmıştır. Doğum şeklinin nasıl olacağını genellikle evvelden tespit etmek mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda doğum şekli sezaryen şeklinde olmalıdır:

 • İlk doğumu sezaryen olan gebelerde,
 • İlk gebeliğinde bebeğin ayakları veya popo kısmı ile geldiği durumlarda,
 • İlk gebeliğinde bebeğin ağırlığının 4 kg üzerinde olduğu tahmin edildiğinde,
 • Bebeğin beslenme organının ( Plasenta ) rahim ağzını tamamen kapattığı durumlarda,
 • Şart olmamakla beraber ilk gebeliği ikiz olanlarda,
 • İlk gebelik yaşı 35 yaş üzeri olan gebelerde,
 • Uzun süreli tedavi sonrası gebe kalındığında,
 • Boy uzunluğu 150 cm altında olan gebelerde, vb.
 • Bu durumların dışında normal doğum planlanan gebelerde,
 • Sancılar esnasında bebeğin sıkıntıya girmesi durumunda,
 • Düzenli rahim kasılmalarına rağmen rahim ağzı’ nın açılmadığı durumlarda,
 • Rahim kasılmalarının yetersiz olduğu durumlarda,
 • Baş ile doğum kanalının uyumlu olmadığı durumlarda,
 • Su kesesi açılmasına rağmen 12 saat içinde doğumun olmayacağı durumlarda,
 • Su kesesi açıldığında çocuk kordonunun sarkması durumunda,

Vakum veya forseps uygulamasının başarısız olduğu durumlarda, sezaryen yapılabilir.Sezaryen Doğum Hazırlığı:

Planlı sezaryenler gebeliğin 39. haftası tamamlandığında, ultrasonografik incelemede çocuğun gelişiminde bir problem tespit edilmemiş ise yapılır. Ameliyat sabahı veya bir gün öncesi gebe hastaneye yatırılır. Genel durum değerlendirmesi için bazı laboratuar tetkikleri yapılır ( Kan sayımı, idrar tetkiki, kan grubu, sarılık testi vb.). Çocuk kalp atışları fetal monitörde kaydedilir ve problem olup olmadığı tespit edilir. Ameliyattan 4 saat öncesinde yeme ve içme kesilir ( Anestezi için mide boş olmalıdır). Lavman ( Bağırsak temizliği), karın cildinin tıraş edilmesi, idrar torbasının boşaltılması ve sonda takılması ameliyat öncesi son hazırlıklardır. Kansızlık durumunda 2 torba kan temin edilir ve hasta ile beraber ameliyathaneye gönderilir.

Sezaryen Tekniği:

Genel anestezi altında veya belden uyuşturma teknikleri ile gebe duyarsızlaştırılır. Karın alt kısmında, kıllı bölgenin hemen üst kısmında yaklaşık 8 cm’lik yatay kesi yapılarak sezaryene başlanır. Karın duvarı anatomisine uygun açılarak genellikle 2 dakika içerisinde çocuk çıkartılır ve hazır bekleyen çocuk hekimi tarafından ilk muayenesi yapılır. Daha sonra beslenme organı elle rahim içinden çıkarılır, kanama kontrolü yapılarak rahim ve karın duvarı anatomisine uygun dikilir. Cilde estetik dikiş yapılarak ameliyat bitirilir. Tüm ameliyat süresi 30-45 dakikadır. Cilt dikişinin bitmesi ile beraber hasta gözlerini açar ve sorulara cevap verir duruma gelir. Ameliyathanede 10 dakikalık gözlem sonrası hasta doğum servisine gönderilir ve takibe alınır.

Sezaryen Sonrası:

Her ameliyatta olduğu gibi ilk 2 saat, 15 dakikalık aralarla tansiyon, nabız ve ateş ölçümü, ayrıca kanama kontrolü yapılır. Sezaryen sonrası ilk saatte çocuk anne kucağına verilir ve emzirmesi sağlanır. İlk emzirme annede süt yapımını hızlandıracak, rahim toparlanmasını sağlayacak ve kanama riskini azaltacaktır. Ayrıca, çocuk için önemli olan vücut direncinin ilk temel taşları ortaya çıkacaktır.

Ameliyattan genellikle 6 saat sonra yeterli idrar çıkışı var ise hastanın sondası çekilir ve kaldırılarak, yatağı etrafında ilk hareketi sağlanır. Total 3 litre serum verildikten sonra damardan beslenme kesilir ve ağızdan sıvı ve gıda alımına başlanır. Anestezi etkisi ile ameliyat sonrası gaz çıkarma problemi ortaya çıkabilir. Ancak bol bol yürüyüş yapmak gaz problemini giderebilir.

Sezaryen sonrası hastanede kalma süresi genellikle 2 gündür. Genel durumu iyi olan ve gazını çıkarmış hastanın taburcu olmasında sakınca yoktur. Son olarak hastanın dikişleri açılarak pansumanı yapılır ve taburcu edilir.

Doğum sonrası önemli bir nokta, annede kan uyuşmazlığı durumunda ilk 72 saatte anneye koruyucu Anti D adlı iğnenin yapılmasıdır. Aynı şekilde Hepatit B taşıyıcısı gebelerin bebeklerini korumak için ilk 6 saatte aşı ve immünoglobin tedavisi yapılmalıdır.

Randevu Telefon
Yol Tarifi